Son dakika haberleri Bingöl'ün haber sitesinde

  • Dolar 7.6604
  • Euro 8.9115
  • GR ALTIN 458.62
  • ÇEYREK 752.42

HADİSLER IŞIĞINDA ' ÇÖREK OTU ' MUCİZESİ

Çörek otunda her hastalığa şifa olacağının hadisi üzerine hiç kimse düşünüp üzerinde araştırma yapmadı. Bu araştırma Müslümanlar tarafından yapılması beklenirken Maren Franz adında ki bir Alman yaptı!

HADİSLER IŞIĞINDA ' ÇÖREK OTU ' MUCİZESİ

H.z. Aişe (r.a) Hz. Peygamber (s.a.v)‘i : Şu siyah taneler (çörek otu) Samdan başka her şeye devadır..’’ duyururken işitmiştir: ‘ Sam nedir? ’’ dedim: ‘Ölümdür’’ buyurdu. O zamanlardan günümüze kadar geçen sürede hiç kimse bu ufak taneli, çörek otunda her hastalığa şifa olacağını hiç kimse düşünüp üzerinde araştırma yapmadı. Bu araştırma müslümanlar tarafından yapılması beklenirken Maren Franz adında ki bir Alman yaptı! Maren Franz, bu araştırmalarını anlattığı bir kitap çıkardı ‘ Tabiattan Gelen Şifa Kaynağı: ÇÖREKOTU’’ adlı kitabının ön sözünde bu hadisi rehber alarak bu araştırmaya giriştiğini belirtmiştir.

Bu yazımızda Maren Franz’ın kitabından yola çıkarak, çörek otunun mucizevi tesirlerini tanıtmaya çalışacağız.

Çörek otu niçin değerli? Çörek otunun tohumunda doymamış yağ asiti, eterli yağ, vitaminler ve organizma için zaruri olan ve çok az miktarda tüketilmesi gereken değerli maddeler bulunur. Bu maddelerin karışımı, hasta kişinin iyileşmesine vesile olur. Çörek otu tohumunda bulunan doymamış yağ asitinin metobolizmaya müsbet yönde tesir ettiği, bağışıklığı arttırdığı ve alerjiyi durdurduğu ispatlanmıştır. Bu sebepten çörek otunun astım, bağışıklığın zayıflığından meydana gelen marazlar ile sinir ve deri hastalıklarında başarılı sonuçlar verilmesi şaşırılmamalıdır. ABD ve Avrupa’nın büyük ülkelerinde çörek otuna talep artmış ve siparişler karşılanamaz hale gelmiştir. Almanya’da ise çörek otu tohumu ve yağı, saf veya hap şeklinde eczanelerde ve baharatçılarda yer almaya başlamıştır.

Savunma sistemimiz ve çörek otu : Sağlam bir savunma sistemine sahip olan bir kişi, kendini genelde iyi hisseder ve nadiren hastalanır. Çünkü rahatsızlıklara karşı mukavameti fazla demektir. Böyle olunca mikrop, virüs, ve mantarlarla baş edebilir. Savunma sistemi zayıfladığında şu hastalıklar şu hastalıklar ortaya çıkabilir: -Mikroplu hastalıklar, bilhassa sık sık grip olma ve mesane iltihabı. - İnatçı herpes ( uçuk). - Sindirim sistemi bozukluklarında meydana gelen ishal ve zayıflama. - Kaşıntılı deri hastalıkları. -Kronik rahasızlıklar. -Kanda dolaşım bozukluğu, yüzde belirli solukluk. - Kronik yorgunluk. -Uyku bozuklukları. Saymış olduğumuz bu hastalıklara yakalanmamak için savunma (immux) sistemimizin kuvvetli olması gerekir. Çörek otunun ise, immun sistemi güçlendirdiği binlerce yıldan beri bilinmektedir. Çörek otu, savunma sistemini dengelemekte ve mümkün olduğu kadar iyi çalışmasını sağlamaktadır. Bilim adamları modern teknolojinin yardımıyla çörek otunun muhtevasını inceleyiynce: %38 karbonhidrat, %35 çeşitli yağlar, %21 oranında albümin bulunur. Geri kalan %6 ise, yüzden fazla maddeden oluşur. Bu orana çok değerli olan doymamış yağ asitleri de dahildir. Linolen asidi, alfa linolenasidi ve iç yağı bunlar arasındadır. Eterli yağlar kofur, nigellon, alfa-pinen vb. mevcuttur. Çok az miktarda bazı vitaminler ( B1, B2, B6 folasidi niasin) , mineraller ( demir, magnezyum, kalsiyum, çinko ve selen) ve amino asitleri vardır.

Doyamamış yağ asitlerinin faydaları: Doyamamış yağ asitleri, metabolizmaya yardım eder. Hücrelerin büyyümesi, gelişmesi ve yenilenmesinde yine buna ihtiyaç vardır. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan hormonların gelişmesinde yardımcı olur. Yine alerjik sinyaller gönderen histamin gibi maddelerin artmasını engeller.

- Hormonların yapımına katkıda bulunuduklarından , sağlıklı bir savunma- hormon ve sinir sisteminin oluşumunu sağlar.

- Savunma ablukasının kaldırılmasında yardımcı olur.

- Savunam hücrelerinin gereğinden fazla çalışmasını engeller.

- Hücrelerin dağılımı, yenilenmesi, ve hücre duvarlarının sağlam olmasına katkıda bulunur.

- Kandaki kolesterolü normale dönüştürür.

- Kan damarlarının gerginleşmesini ve dolaşım hızını tanzim ederek tıkanmayı önler.

- Tansiyonu düşürüp damar sertleşmesini ve kalp enfarktsü riskini azaltır.

- Yaraların çabuk iyileşmesine, derinin pürüzsüz olmasına yardım eder.

İnsan vücudu doymamış yağ asitlerini üretemediği için dışardan almaya mecburdur.

Çörek otunun diğer tesirleri: Çörek otundaki nigellom ve alfa-pinnen gibi eterli yağlar:

- solunum borusunu genişletip kramp gidericidir.

- Ayrıca ifrazı geliştirip öksürüğü hafifletir.

- İltihap giderici, - Ağrı dindirici, - İdrar söktürücüdür.

- Devamlı kullanılmasında kan şekerini düşürür.

Çörek otundaki B1, B2 ve B6 vitaminleri: - Bir çok emzinlerinde üretiminde önem taşır. - Bunlar Savunma ablukalarını yok eder - Boyun altı bezlerini ve savunma sistemini güçlendirir.

Folasidi vitamini ise: - Kalp ve tansiyon hastalıkları riskinin azaltır. - Hücre yenilenmesinde lüzumludur.

Beta, karotin, A,E ve C vitamini ve Selen: - Beta, karotin, A,E ve C vitaminleri ve Selen gibi antioksitler vücudun savunma sistemini güçlendirir. - Selen, vücudun zehirli maddeleri atmasında yardımcı olur. Tabi muhtevası ile çörek otu bunlardan oluşur.

Peki biz müslümanlar çörek otunu nasıl tüketmeliyiz ? Kusursuz olan İslam dini hiçbir şeyde eksiklik bırkamamıştır ve hadislerde bize şu ışığı tutmaktadır. Hz. Enes (r.a.),"Allah'ın Elçisi (s.a.v), hastalandığı zaman, bir avuç çörek otu alıp, onu su ve bal ile karıştırıp içerdi" (Büyük Hadis Külliyatı- Rudani, C.4. H.no: 7523) şeklinde rivayet etmiştir. Yine başka bir Hadis-i Şeriflerinde Resulullah Efendimiz (s.a.v); Hz. Ali (r.a.) ye "Yâ Alî! Yemeklere çörek otu koy. O, ölüm hâriç her derde devâdır" (Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzîn s.345) buyurmuştur. Alemlere rahmet olarak gönderilmiş olan Peygamber Efendimiz (s.a.v), bütün insanlığı her konuda aydınlatmış ve yol göstermiştir. Yüce Allah (c.c) kuran-ı kerimde Resülu için şöyle buyurur Necm süresi -3 .ayet’i mealen (O, (kesinlikle kendi) hevâsından (kafasından ve nefsi kuruntularından) konuşmaz-konuşmamıştır. Ayeti bizlere çörek otundaki şifayı haber vermesiyle Peygamber efendimiz (s.a.v) bir mucizesine bir daha şahit olmaktayız.

Kaynak: Sahih-i Buhari - Hastalıklar ve tıp bölümü.

 

Editör: Genç Mazi

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık